Chcesz odmienić swoje wnętrze? Postaw na mech na ścianie!

Człowiek jest częścią natury i to właśnie w otoczeniu przyrody czuje się najlepiej. Choć we współczesnych czasach często o tym zapominamy, świadomość ekologiczna ma się coraz lepiej, a tęsknota do zieleni przeżywa swój renesans. Jeśli szukasz ciekawego sposobu na aranżację wnętrza, ciekawym rozwiązaniem może być ściana z mchu. Mech leśny znajduje wiele zastosowań, także jako tworzywo dekoracyjne wykorzystywane do tworzenia wertykalnych ogrodów. Dowiedz się, dlaczego warto w niego zainwestować i w jaki sposób potrafi on wpłynąć na wygląd pomieszczenia i nasze samopoczucie!

Mech na ścianie – największe zalety

Zielone ściany z mchu leśnego potrafią przynieść wiele korzyści. Z pewnością należą do nich walory dekoracyjne. Inwestując w taką ozdobę, zapraszamy naturę do swojego wnętrza, zazieleniamy je i ożywiamy, a przy okazji sprawiamy, że ściana prezentuje się wyjątkowo. Aranżację można wykonać na wymiar; oprócz standardowych, prostokątnych obrazów z mchu na rynku są dostępne także indywidualnie projektowane obrazy o nietypowych kształtach, a nawet logotypy i napisy przygotowywane na zamówienie.

Na tym jednak nie koniec! Zalet jest o wiele więcej – mech na ścianie może bowiem wywrzeć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jako w 100% naturalny i antystatyczny materiał, mech jest całkowicie bezpieczny dla ludzi (w tym dzieci) oraz zwierząt. Mało tego – to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Na mchu nie osiada nadmiar kurzu, jest on odporny na ataki pleśni, grzybów i owadów, a materiałem stosowanym do impregnacji jest antyalergiczna gliceryna. Mech dekoracyjny na ścianę wywiera korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie osób, które przebywają w jego otoczeniu. Już sam widok naturalnej zieleni sprawia, że odzyskujemy łączność z przyrodą, a przez to łatwiej jest się nam odprężyć czy uspokoić. Do tego należy jeszcze dodać przyjemną w dotyku fakturę oraz charakterystyczny, przyjemny zapach lasu.

Kolejna sprawa to pozytywny wpływ na akustykę. Mech na ścianie pochłonie niepożądany hałas; sprawdzi się również dobrze jako pomoc w zapewnieniu większej dyskrecji (np. sali konferencyjnej, sypialni czy łazienki). Właściwości izolacyjne mchu są imponujące, podobnie jak łatwość w jego pielęgnacji. Ponieważ jest on impregnowany, praktycznie nie wymaga opieki, do czego jeszcze wrócimy.

Mech dekoracyjny to naturalna, ręcznie wykonana i biodegradowalna ozdoba. Zamiast plastikowych bibelotów, które będą później zaśmiecać środowisko, możesz postawić na ekologiczne rozwiązanie, które odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i wieloletnią trwałością!

Jak sprawić sobie mech dekoracyjny na ścianę?

Żeby zainstalować mech na ścianie we własnym mieszkaniu lub biurze, wystarczy skontaktować się z wyspecjalizowaną ekipą, która zajmuje się tworzeniem takich dekoracji. Przykładem firmy, która wykonuje zielone ściany z mchu na zamówienie, jest 4Nature System (https://www.4naturesystem.com/pl/dekoracyjny-mech-na-scianie-mech-lesny). Możesz zamówić gotowy panel i samodzielnie przykleić go do ściany albo skorzystać z opcji montażu. Istnieje też możliwość zainstalowania mchowej dekoracji nie na specjalnej płycie (PCF bądź MDF), ale bezpośrednio na ścianie – potrzebna jest do tego pomoc fachowców.

Sama produkcja ściany z mchu to dość czasochłonny proces, który wymaga sporej precyzji. Leśny mech zbierany jest ręcznie i poddawany specjalistycznej obróbce, która sprawia, że zachowuje on naturalne właściwości. Zakonserwowana, spreparowana roślina cieszy oko przez długie lata, nie tracąc swojego żywego koloru, struktury i niezwykłej miękkości. Płyta wykonywana jest na wymiar, dlatego warto wcześniej przemyśleć, gdzie mamy zamiar ją umieścić.

Mech płaski czy kępkowy?

Zielone ściany z mchu powstają wyłącznie ze świeżych materiałów; oprócz mchu do kompozycji można wpleść także stabilizowane trawy i paprocie. W realizacjach stosowane są dwie odmiany mchu leśnego: płaski oraz kępkowy. Różnią się one kształtem i fakturą; można wykorzystać tylko jedną z nich albo połączyć je obie w dowolnych proporcjach (pół na pół, 1:9, 3:7 itd.).

Mech płaski, inaczej trawiasty, doskonale wypełnia obrazy i panele naścienne. Świetnie sprawdza się także jako podkład pod logo. Przypomina zupełnie płaską, leśną ściółkę, która może być ozdobą samą w sobie albo stanowić inspirujące płótno. Z kolei mech kępkowy (poduszkowy, okrągły), jak sama nazwa wskazuje, posiada charakterystyczne wypukłości. Przy jego użyciu można stworzyć unikalne, trójwymiarowe kompozycje, które nadadzą charakteru każdemu wnętrzu.

Ściana z mchu – jak pielęgnować?

Żeby utrzymać swój mech na ścianie w dobrej kondycji, wystarczy zapewnić mu wilgotność powietrza w przedziale od 40 do 80% (czyli standardową wilgotność w warunkach pokojowych). Nie trzeba, a nawet nie wolno wystawiać dekoracji na bezpośrednie działanie słońca, a także trzymać mchu w pobliżu grzejników lub klimatyzacji. Nie można go podlewać, spryskiwać, przycinać, odkurzać ani nawozić. Jednym słowem – impregnowany mech dekoracyjny jest samowystarczalny! Wystarczy, że nie będziesz ingerował w jego wygląd, a będzie cieszył Twoje oko przez całe lata – nie zżółknie, nie uschnie ani nie zwiędnie. Same plusy!