Coraz więcej Polaków korzysta z usług pozabankowych firm pożyczkowych. To szybki, łatwy i wygodny sposób na otrzymanie pieniędzy. Często jednak można usłyszeć o nierzetelnych pożyczkodawcach. Co należy zrobić w sytuacji, gdy zostaliśmy oszukani?
Zanim weźmiesz pożyczkę
Na rynku działa wiele firm pozabankowych – parabanków, których specjalnością jest udzielanie pożyczek. Jednak nie wszystkie firmy pożyczkowe są godne zaufania. Wobec tego przed złożeniem swojego wniosku o pożyczkę pozabankową, zawsze warto poświęcić chwilę na skontrolowanie, czy rzeczywiście jest ona dobrym wyborem.
Przede wszystkim warto sprawdzić opinie na temat wybranego parabanku. Teraz można zrobić to przez internet – wystarczy tylko parę minut, by zgromadzić dużo informacji o potencjalnym pożyczkodawcy. Należy również zapoznać się z umową oraz innymi dokumentami, które dotyczą pożyczki. Niekiedy zdarza się, że klient czuje się pokrzywdzony, na przykład dodatkowymi kosztami, lecz zostały one ujęte w tabeli, z którą miał okazję się zapoznać.
Najczęstsze przyczyny reklamacji pożyczek
W przypadku, gdy klient czuje się oszukany, ma on prawo do zgłoszenia reklamacji zaciągniętej pożyczki. Może być to pożyczka chwilówka, pożyczka ratalna, kredyt bankowy, na przykład hipoteczny, samochodowy. Wśród najczęściej spotykanych problemów znajdują się:
- brak dokładnie wymienionych kosztów pożyczkowych
- zastosowanie oprocentowania wyższego niż dopuszczalne
- zbyt wysokie odsetki za opóźnienia w spłacie
- naliczanie dodatkowych kosztów, które nie były ujęte w umowie
W takich przypadkach warto w pierwszej kolejności zgłosić się do firmy pożyczkowej, by spróbować wyjaśnić spór. Należy wtedy wystosować pismo reklamacyjne. Gdy jednak parabank nie chce współpracować, można skontaktować się z odpowiednimi instytucjami.
Do kogo warto się zwrócić?
W sytuacji, gdy firma pożyczkowa nie odpowiada na reklamację klienta, może on zgłosić się do instytucji zajmujących się sprawami poszkodowanych konsumentów.
Pomoc dla poszkodowanego mogą zaoferować:
- rzecznik finansowy
- Federacja Konsumentów
Rzecznik finansowy jest specjalistą zajmującym się rozwiązywaniem sporów z podmiotami finansowymi. Pismo do niego można przekazać osobiście i za pośrednictwem poczty. Ma on 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Także po pomoc można zwrócić się do Federacji Konsumentów. Posiada ona własne punkty położone w wielu miastach w kraju. Pismo można przekazać też pocztą, przez e-mail lub skorzystać z porad telefonicznych.
Podsumowując, parabanki to dobry sposób na dodatkową gotówkę, także przez internet. Zanim jednak złożymy swój wniosek, warto sprawdzić, czy dana firma pożyczkowa rzeczywiście jest godna zaufania, a także dokładnie zapoznać się z umową i kosztami. Dzięki temu można uniknąć poważniejszych problemów. Szukasz bezpiecznej firmy pożyczkowej? Sprawdź ofertę na https://www.extraportfel.pl/.