Ozonowanie pomieszczeń to usługa, o której być może słyszeliście w ostatnim czasie nieco czyściej. Wynika to oczywiście z aktualnej sytuacji epidemiologicznej, którą związana jest z koronawirusem. Czym jest więc ozonowanie i na czym polega? Jest to bardzo skuteczny i bezpieczny sposób dezynfekcji pomieszczeń zamkniętych. Jeszcze niedawno ozonowanie było wykorzystywane do dezynfekcji wentylacji w samochodach, a także do odkażanie pomieszczeń medycznych. Teraz coraz częściej stosuje się je w biurach czy budynkach użyteczności publicznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Ozonowanie pomieszczeń, czyli co?
Być może jednak jeszcze nigdy nie słyszałeś o ozonowaniu pomieszczeń. Od czego więc zacząć wytłumaczenie, na czym polega ta usługa? Przede wszystkim od rzeczy podstawowych. Ozon to trójatomowy związek tlenu, który możemy kojarzyć z rześkiego zapachu przed i po burzy. To nic dziwnego, że kojarzy nam się z czystością i świeżością, ponieważ ma on właściwości bakteriobójcze, a także deodoryzacyjne. Cząsteczki ozonu mogą być również wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach do pozbycia się bakterii, wirusów, alergenów czy nieprzyjemnych zapachów.
Bardzo istotne jest to, że samo ozonowanie jest bezpieczne i szybkie. Oczywiście sam czas trwania zależy od wielkości obiektu, jednak już po kilku godzinach możliwy jest powrót do pomieszczeń przez ludzi.
Na czym jednak polega ozonowanie? Aby sam proces był możliwy potrzebny jest gaz, ale również urządzenie, które służy do jego rozpylania. Fachowo nazywa się je zamgławiaczem. Tak rozpylone cząsteczki ozonu mogą dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych zakamarków. Usunięcie patogenów czy bakterii z tych miejsc za pomocą klasycznych metod nie byłoby możliwe.
Covid-19 a ozonowanie pomieszczeń
Koronawirus i choroba, która jest przez niego wywoływana, czyli Covid-19, sprawiły, że kwestia dbania o sterylność stała się znacznie istotniejsza. Zmiana naszego stylu życiu wydaje się w tym wypadku być koniecznością i to raczej w dłuższej niż krótszej perspektywie. Aby móc funkcjonować względnie normalnie w miejscach pracy czy pomieszczeniach publicznych niezbędne jest zapewnienie najwyższego możliwe bezpieczeństwa. Maseczki czy rękawiczki to jeden z elementów, którym należy pamiętać, jednak należy również pamiętać o dezynfekcji pomieszczeń. Często możemy zauważyć przecieranie blatów za pomocą płynów na bazie alkoholu. Jest to skuteczne rozwiązanie, jednak nie pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków, a ponadto jest niezwykle czasochłonne. Znacznie dokładniejsze w walce z koronawirusem jest natomiast ozonowanie pomieszczeń. W ten sposób możliwe jest zdezynfekowanie większych pomieszczeń z dokładnością do najmniejszych zakamarków.
Warto pamiętać, że do tego rodzaju usługi należy wybrać przede wszystkim firmy z doświadczeniem, ponieważ pracujący w nich profesjonaliści są w stanie dobrać odpowiednie stężenie gazu i wykonać usługę bezpiecznie. Na pewno nie powinniśmy decydować się na ozonowanie we własnym zakresie. Duże stężenie ozonu może być bowiem szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli nie zabezpieczymy się odpowiednio.
Zalety ozonowania pomieszczeń
O zaletach ozonowanie pomieszczeń nieco już wspomnieliśmy we wcześniejszych akapitach. Warto jednak zebrać teraz je wszystkie razem. Jedną z najważniejszych powodów, dla których warto stosować ozonowanie pomieszczeń jest skuteczność tego procesu. Ozon to bakteriobójczy gaz, który jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków, pozbywając się jednocześnie patogenów, wirusów czy nieprzyjemnych zapachów. Jego właściwości fizyczne prowadzą do tego, że sam proces jest bardzo szybko i zajmuje znacznie mniej czasu niż ręczna dezynfekcja każdej przestrzeni w budynku. Jednocześnie warto zaznaczyć, że jest to gaz bezpieczny. Pracownicy są w stanie wrócić do obiektu już parę godzin po przeprowadzonym ozonowaniu. Mimo wszystko jednak warto powierzyć to zadania specjalistom, ponieważ nawet ozon może być niebezpieczny, jeśli nie wiemy, jak się z nim obchodzić.