Styl skandynawski stał się jednym z najważniejszych klasyków w aranżacji przestrzeni do życia. Towarzyszy nam od lat i zdecydowanie pozostanie modny jeszcze przez dłuższy czas. Stawia na prostotę i naturalność. Wprowadza surowe, nieprzetworzone materiały, które łączą funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi. Takie możliwości daje choćby wykorzystanie drewna. Do czego przydaje się ono w pięknych, skandynawskich aranżacjach? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Styl skandynawski – naturalne surowce w centrum uwagi
Styl skandynawski zalicza się do tendencji minimalistycznych i dość surowych w dekoracji wnętrz. Wykorzystuje proste bryły geometryczne oraz mocne kontrasty barwne, najchętniej łącząc stonowane szarości i ponadczasowe biele z pojedynczym akcentem intensywnego koloru, na przykład soczystej zieleni lub tak modnymi w tym sezonie energetycznymi żółcieniami, wybranymi nawet jednym z kolorów roku firmy Pantone.
W takich przestrzeniach chętnie stawia się na naturalne surowce. Królują tekstylia, zwłaszcza bawełna i len. Oprócz nich w każdym wnętrzu pojawiają się mocno wyeksponowane elementy z drewna – lakierowanego lub surowego, z widocznym rysunkiem słojów.
Dlaczego drewno jest tak ważne?
Użycie drewna w stylach krajów północnych jest czymś zupełnie naturalnym. Stanowi ono jeden z podstawowych materiałów, chętnie wykorzystywanych do produkcji mebli, wykończenia wnętrza, a nawet do wytwarzania opraw oświetleniowych, o czym można się przekonać zaglądając do sklepu Azzardo.
W wielu przypadkach jest ono lakierowane na stonowane kolory, dużą popularnością cieszy się zwłaszcza neutralna biel, co stanowi bazę do budowania całej, spójnej aranżacji.
Oprócz tego stosuje elementy z naturalnego drewna, które ma już znacznie bardziej rozbudowane zastosowanie. Nie dość, że meble wykonane z takiego surowca spełniają rolę typowo praktyczną, to również niejednokrotnie wyróżniają się olbrzymimi walorami dekoracyjnymi, stając się jednym z najważniejszych akcentów, przykuwających wzrok we wnętrz. Subtelny i wyrafinowany kolor oraz ozdobny rysunek słojów i wszelkie niedoskonałości zdobią oraz budują przytulny nastrój każdego pomieszczenia w stylu skandynawskim. Dzięki nim aranżacje przestają być doskonałe i pozbawione ciepła.
Do czego je wykorzystać?
Drewno pojawia się w rozmaitych zastosowaniach w modnych aranżacjach w stylu skandynawskim. Przede wszystkim służy oczywiście do produkcji praktycznych i prostych mebli. Można zatem spotkać szafy, krzesła i stoliki, wykonane z malowanego lub niepokrytego farbą drewna, o pięknym, subtelnym wyglądzie.
Wielką popularnością cieszą się zwłaszcza okazałe stoły do jadalni z blatem o widocznym rysunku słojów, w naturalnym kolorze drewna – sosny lub dębu.
Równie ciekawym rozwiązaniem są oprawy oświetleniowe wykonane z tego materiału. Jeszcze kilka lat temu drewno stanowiło w nich głównie dodatek, na przykład do produkcji trójnogów lamp stojących. Obecnie zaczyna być ono traktowane jako jeden z najważniejszych surowców do produkcji modnych lamp. W niektórych modelach wręcz zastępują klosze ze szkła lub akrylu, dając przyjemne, ciepłe i mocno rozproszone światło, idealne do salonu lub sypialni.
W ostatnim czasie rosnącą popularnością zaczyna się też cieszyć wykorzystanie surowego drewna na podłogach. Zamiast paneli lub parkietu ponownie kładzie się deski, powleczone tylko impregnatem utrwalającym i zabezpieczającym przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Ponownie też używa się drewnianych boazerii na ścianach, nadając im jednak nieco inny wydźwięk niż było to w rozwiązaniach z minionej epoki.
Drewno staje się zatem elementem, który równocześnie sprawdza się funkcjonalnie i dekoruje oraz pozwala budować nowoczesne wnętrza, w których czuć jednak nieco ciepłego sentymentalizmu.
Nowoczesne wnętrza skandynawskie a elementy drewniane
Styl skandynawski nie może się obyć bez produktów, wykonanych z drewna. Stanowią one jego podstawę oraz jedną z głównych cech charakterystycznych. Każdy jednak ma szansę na wykorzystanie go w swój ulubiony sposób.
Nurty skandynawskie choć dość proste, pozostawiają jednak sporą przestrzeń na indywidualne rozwiązania. Daje też bazę dla innych tendencji, jak choćby styl boho, globalnego nomady lub rosnące w siłę nurty eko architektury wnętrz.
Warto po nie sięgnąć i stworzyć swoje własne, piękne w swej naturalnej prostocie i naprawdę przytulne miejsce do życia.