Blaski i cienie podłogi z żywicy poliuretanowej
Podobnie, jak wszystkie inne rozwiązania, podłogi z żywicy poliuretanowej mają zarówno szereg zalet, jak i co najmniej kilka niedociągnięć, z których istnienia dobrze jest zdawać sobie sprawę. Jeśli zatem zależy nam na przemyślanym zakupie, warto zapoznać się zarówno z jednymi, jak i z drugimi.
Zalety żywicy poliuretanowej
Jeśli szukamy praktycznych zalet podłogi wykonanej z żywicy poliuretanowej, z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na to, że jest ona wyjątkowo łatwa do utrzymania w czystości. Nie ma tu zarówno łączeń, jak i przerw, nie ma więc również mowy o zanieczyszczeniach, które dostawałyby się do trudno dostępnych miejsc. Powierzchnia jest jednolita i gładka, sprzątanie nie tylko nie jest więc skomplikowane, ale również nie zajmuje zbyt wiele czasu. Podłoga z żywicy poliuretanowej często kojarzy się z taflą szkła. Okazuje się jednak, że nie jest nie tylko śliska, ale również zimna i twarda. Można po niej chodzić nawet boso, a i tak doświadcza się przyjemnego uczucia. Co więcej, ponieważ mamy do czynienia z podłogą antypoślizgową, nie musimy obawiać się przypadkowej kontuzji.
Czy podłogi żywiczne mają wady?
Jak już wspomniano, trudno o rozwiązanie wolne od jakichkolwiek niedociągnięć. Trudno zatem utrzymywać też, że Żywica poliuretanowa nie ma wad. Osoby zastanawiające się nad jej zakupem niemal natychmiast wspominają zresztą o niedociągnięciu, które w szczególny sposób rzuca się im w oczy. Jest nim cena, znacznie wyższa niż ta, z którą należy się liczyć decydując się czy to na klasyczną wykładzinę, czy to na parkiet, który również cieszy się sporym powodzeniem. Pewnym problemem może okazać się również montaż takiej podłogi. Nie jest on przesadnie skomplikowany, wymaga jednak zarówno precyzji, jak i pewnego doświadczenia. Można próbować wykonać go samodzielnie, znacznie bezpieczniejsze wydaje się jednak skorzystanie z profesjonalnej pomocy, zwłaszcza że jest ona oferowana przez stosunkowo dużą grupę firm.