Możliwość magazynowania prądu w akumulatorach wpłynęła na rozwój urządzeń przenośnych. Akumulatorki niklowo kadmowe, choć nie są najnowocześniejszym rodzajem akumulatorów, cieszą się dużą popularnością. Dzięki ich funkcji spopularyzowało się wiele dziedzin.
Co to jest akumulator niklowo-kadmowy?
W akumulatorach niklowo-kadmowych, jak w wielu innych, wykorzystuje się elektrodę i anodę. W tym rodzaju, elektrodą zbudowana jest z zasadowego tlenku niklu, a anoda z metalicznego kadmu.Ich żywotność sięga nawet 20 lat, co sprawia, że są stosunkowo tanią alternatywą dla innego rodzaju akumulatorów.
Gdzie odnajdują swoje zastosowanie Akumulatorki niklowo kadmowe?
Prawdą jest, że powoli wycofuje się akumulatorki niklowo kadmowe z zastosowania konsumenckiego, jednak wiele specjalistycznych urządzeń wciąż się nimi zasila.Akumulatory z niklu i kadmu mają zastosowanie w modelach zdalnego sterowania. To bardzo stabilny rodzaj akumulatorów, dlatego cieszą się w tej dziedzinie dużą popularnością.Z akumulatorków niklowo-kadmowych korzysta się w krótkofalarstwie, medycynie czy w budowie systemów alarmowych.
Co warto wiedzieć o tych akumulatorkach?
Wadą, którą wskazują użytkownicy, jest efekt pamięciowy. Akumulatorki niklowo kadmowe powinny być wyczerpywane do końca i ładowane do pełna. Niestosowanie się do tej zasady skraca żywotność akumulatorków.Zakres temperatur, w których mogą być stosowane jest z kolei ich zaletą. Pracują bardzo stabilnie w zakresie −20°C do +50°C, dlatego mogą być stosowane do zadań specjalnych.