Do inwestowania w akcje, obligacje, fundusze i inne instrumenty finansowe niezbędny jest rachunek inwestycyjny. Jak go założyć i o czym pamiętać?
Podstawowe dokumenty
Kluczowym wymogiem przed otwarciem konta inwestycyjnego jest potwierdzenie swojej tożsamości. Obecnie najczęściej odbywa się to w ramach automatycznych lub półautomatycznych procesów. Dzięki temu potencjalny inwestor przeważnie musi po prostu przesłać skan swojego dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Następnie należy poczekać na weryfikację i akceptację – w zależności od sytuacji oraz wybranej platformy inwestycyjnej proces ten może zająć od kilku minut do paru dni.
Ponadto w ramach aktualnych regulacji unijnych niezbędne jest wypełnienie formularza MiFID. Ankieta zawiera pytania dotyczące wiedzy i doświadczenia inwestora. Na podstawie podanych odpowiedzi określany jest dostęp do poszczególnych instrumentów finansowych – zwłaszcza w kontekście bardziej ryzykownych aktywów, takich jak opcje czy kontrakty CFD. Dyrektywa MiFID wraz z ankietą ma na celu zwiększenie przejrzystości rynków kapitałowych w Europie i zapewnienie lepszej ochrony inwestorów.
Wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej
Jeszcze przed przesłaniem dokumentów i wypełnieniem ankiety warto jednak zastanowić się, jaka platforma inwestycyjna będzie odpowiednia. W Polsce swoje usługi oferuje wiele podmiotów tego typu – od aplikacji, przez biura maklerskie, aż po różnego rodzaju banki. Aby podjąć odpowiednią decyzję, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość prowizji i dostęp do różnych rynków. Ostatni punkt jest szczególnie istotny: warto zadbać o możliwość inwestowania w akcje spółek z różnych krajów, by móc łatwo zdywersyfikować swój portfel.
Co ciekawe, niektóre platformy pozwalają aktualnie nawet na inwestowanie w kryptowaluty za pośrednictwem funduszy ETF i ETN. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż korzystanie ze standardowych giełd krypto, które mogą być dość niestabilne. Możliwość inwestowania w wirtualne monety zapewnia m.in. Saxo Bank Polska z ETF-ami i ETN-ami na najpopularniejsze kryptowaluty.
Początkowa wpłata
W przypadku niektórych platform inwestycyjnych obrót akcjami można rozpocząć dopiero po wniesieniu opłaty minimalnej. Jej wysokość może się różnić m.in. w zależności od rodzaju konta, co może wiązać się także z dostępem do innych funkcji. Warto pamiętać, że jest to zabezpieczenie dla obydwóch stron – zarówno inwestora, jak i maklera.
Strategia gry na giełdzie
Mając za sobą otwarcie konta i pierwszą wpłatę, można przystąpić do przygotowywania i wdrażania swojej strategii inwestycyjnej. Zależnie od preferencji i możliwości inwestora może ona wyglądać zupełnie inaczej. Podstawowym celem zawsze jednak powinna być redukcja ryzyka – można to osiągnąć m.in. przez działanie na podstawie określonych wskaźników czy zamknięcie pozycji w momencie osiągnięcia wskazanego kursu. Przydatne będzie również zapoznanie się z metodami analizy zarówno technicznej, jak i fundamentalnej, a także ciągłe poszerzanie wiedzy na temat rynku. Warto przy tym pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem – należy obracać jedynie kwotami, które jesteśmy gotowi stracić.