Rodzajów śrub, kołków, wkrętów, podkładek, nakrętek itp. jest aktualnie naprawdę bardzo dużo. Dla ułatwienia – w aspekcie ich wyboru – powstały odpowiednie normy. Skorzystanie z nich pozwala szybko znaleźć elementy, które będą idealnie pasowały do konkretnej sytuacji. Bardzo przydatna jest w tym aspekcie między innymi tabela konwersji norm ISO/Din/PN. Gdzie są stosowane poszczególne znaczenia? Jak wygląda prawidłowa konwersja norm? Najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu znajdziecie w poniższym artykule.
Gdzie są stosowane poszczególne normy?
Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są międzynarodowe normy ISO. Zostały one ustanowione przez International Organization for Standardization, czyli Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Trzeba podkreślić, że krajowe normy – o których dowiecie się zaraz – podlegają pod tę organizacje. ISO w tym momencie zrzesza ponad 160 państw. Na terenie Polski często stosowane są Polskie Normy – w skrócie PN. Niestety, współpraca na przykład z zagranicznymi podmiotami powoduje, że użycie tych oznaczeń nie jest wystarczające… Wszystko ze względu na ich słaby „zasięg”. Trzeba bowiem podkreślić, że Polskie Normy są stosowane tak naprawdę tylko na terenie naszego kraju. W Niemczech obowiązują natomiast normy DIN (Deutsches Institut für Normung). Warto zwrócić uwagę na fakt, że skrót ten oznacza – w tłumaczeniu na język polski – Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Co ciekawe, te normy stosuje się na terenie naszego kraju głównie z powodów historycznych.
Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby kołnierzowe DIN 6921 (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-kolnierzowe-din-6921/)
Konwersja norm
W tabeli konwersji norm znajdują się rozmaite elementy. Ułatwia to wybranie produktów, które będą idealne na przykład do konkretnej maszyny. Nie da się ukryć, że dzięki poszczególnym normom swobodnie mogą porozumieć się osoby na przykład z Polski czy Wielkiej Brytanii. Wyobraźmy sobie, że firma z naszego kraju produkuje śruby. Przedstawiciele z Anglii chcą od niej zamówić elementy z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia. W tym celu zaznaczają, że interesują ich produkty o oznaczeniu ISO 4017. Dzięki temu osoby z polskiej firmy – odpowiadające za realizację zamówienia – dokładnie wiedzą, że muszą im wysłać śruby z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia, a nie inne elementy. Co zrobić, kiedy inna firma z Polski zamówiła elementy o oznaczeniu PN 82302? W takiej sytuacji również nic nie stoi na przeszkodzie, aby wejść do tabeli konwersji norm. Wystarczy tylko wpisać odpowiednie znaki, aby po chwili dowiedzieć się, że chodzi o śruby z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym (tak zwane imbusowe). Stosowanie w naszym kraju norm DIN sprawia, że ułatwiona jest współpraca także z podmiotami z Niemiec. Jeśli ktoś zamówi produkty DIN 960, to bez problemu można sprawdzić, że są to śruby z łbem sześciokątnym z gwintem drobnozwojnym na części długości trzpienia. W tabeli znajdują się rzecz jasna także oznaczenia dotyczące Polskich Norm oraz Międzynarodowych (w tym przypadku są to PN 82101 i ISO 8765).