W przypadku faktury zawierającej błędy formalne, takie jak błędne dane osobowe, błędna data sprzedaży lub wykonania usługi, nabywca jest zobowiązany do sporządzenia noty korygującej. Wymóg i sposób wystawiania takich faktur reguluje art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Co może poprawić nota korygująca online?
Notą korygującą możemy naprawić tylko błędy formalne na fakturze, czyli takie, które nie zmieniają liczby sprzedanych towarów lub ceny, czyli takie, które nie mają wpływu na kwotę VAT na fakturze.
Czego nie można poprawić za pomocą noty korygującej online?
Skoryguj kwotę lub ilość sprzedanych produktów lub usług, ponieważ nie możesz zmienić kwoty VAT na fakturze.
Nota nie jest w stanie skorygować:
– jednostki miary i ilości sprzedanych towarów lub usług
– sumy wszystkich rabatów i obniżek cen – ceny jednostkowej (netto) produktów lub usług
– stawek podatkowych.
Różnica między notą korygującą a fakturą korygującą
Nabywca faktury wystawia notę korygującą, gdy zauważy problemy formalne na fakturze i chce je skorygować. W tym celu wystawia notę korygującą, którą sprzedawca musi zaakceptować.
Faktura korygująca jest narzędziem służącym do korygowania wszystkiego, czego nie może poprawić nota. Jest to nowa faktura, która odnosi się do starej, poprawiając błędne kwoty rabatów, sprzedane ilości i ich wartości, a tym samym stawki podatku. Ze względu na zmienność wartości podatków istnieją dwa rodzaje faktur: plusowe i minusowe, czyli faktury „plusowe” lub „minusowe” w stosunku do oryginału.
Jak uchronić się przed koniecznością dokonywania korekt?
Jedyne, co możemy zrobić, to dostarczyć kontrahentowi dokładne dane i dwukrotnie sprawdzać poprawność wszystkich danych w trakcie sprzedaży lub zaraz po otrzymaniu faktury. Jako sprzedawca warto jednak zainwestować w dobry program do fakturowania, który umożliwia pobranie danych kontrahenta według numeru NIP, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów formalnych, ponieważ po pobraniu danych możemy jedynie popełnić błąd w nazwie produktów lub usług albo w datach.