Serce płodu
Okres ciąży to bez wątpienia niezwykle stresujący czas. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o potencjalnych problemach ze zdrowiem maluszka. Nie ma nic gorszego niż chore dziecko.
Różne sytuacje
Oczywiście nie jest to temat, który może zostać przybliżony przy okazji jednego tekstu. Tym samym skoncentrujemy się na tym, co niesie za sobą Echo serca płodu (echokardiografia). Można zaryzykować stwierdzenie, zgodnie z którym nie jest to zbyt znane badanie.
Nie oznacza to jednak tego, że mowa o badaniu mało ważnym. Z pewnością znajdą się też tacy, którzy powiedzą, że echo serca płodu (echokardiografia) jest niezwykle istotna.
Co to takiego?
W takich okolicznościach nie pozostaje nic innego jak zacząć od początku. Echo serca płodu to po prostu rodzaj badania ultrasonograficznego, które wykorzystuje fale dźwiękowe mające wysoką częstotliwość. Badanie echokardiograficzne może zostać wykonane w szpitalu, klinice bądź gabinecie lekarskim.
Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, warto pamiętać o tym, że czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze – to rzecz jasna nawiązanie do zwykłej rozmowy z lekarzem. Każdemu lekarzowi powinno zależeć na maksymalnym komforcie pacjentów. Komfort zależy choćby od tego, czy dana osoba wie, czego należy się spodziewać.
Wskazania do echokardiografii
Prawdopodobnie wiele kobiet zastanawia się nad wskazaniami do echokardiografii. Można to zrozumieć, ale czasem wypada spojrzeć na sytuację w znacznie szerszym kontekście. Wskazania to np. nieprawidłowy wynik biochemii czy podejrzenie wady genetycznej płodu.
W ogóle warto zdawać sobie sprawę z tego, że potencjalne problemy mogą wiązać się z różnymi przyczynami. To taka uwaga, która dotyczy absolutnie wszystkich badań. Poza tym dobrze mieć świadomość tego, że ryzyko wad serca wśród zdrowych ciężarnych wynosi 4%. Ta informacja powinna skutkować obowiązkiem pełnego badania serca płodu. Powinna, ale nie jest – teoria nie zawsze przekłada się na praktykę. Szkoda tylko, że później niektórzy z tego powodu cierpią.