Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku, która powoduje problemy z ostrym widzeniem obiektów z daleka i bliska. Do korekcji astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne, w których można swobodnie pływać. Aby zminimalizować ryzyko przedostania się do oczu chorobotwórczych bakterii i wirusów, należy zawsze mieć na sobie ochronne okulary pływackie, które nie będą przepuszczać wody.
Jakie soczewki kontaktowe na astygmatyzm?
Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, to wada wzroku, która powoduje niewyraźne widzenie zarówno przedmiotów znajdujących się blisko, jak i daleko. Problemy ze wzrokiem, w większości przypadków, wynikają z nieprawidłowego kształtu rogówki, która zamiast być idealnie okrągła, przypomina kształtem spłaszczoną piłkę do rugby. Do korekcji astygmatyzmu stosuje się soczewki kontaktowe toryczne. Ze względu na to, że jest to wyrób medyczny, powinien być dobierany u okulisty. Ze względu na tryb noszenia, szkła kontaktowe dzielą się na soczewki toryczne jednodniowe oraz miesięczne.
Czy pływanie w soczewkach kontaktowych jest bezpieczne?
Soczewki kontaktowe to wysokiej jakości wyrób medyczny, który pozwala na swobodne wykonywanie różnego rodzaju aktywności, także w wodzie. Woda basenowa może być jednak źródłem szkodliwych dla oczu mikroorganizmów, dlatego, aby pływanie w basenie było bezpieczne, należy zaopatrzyć się w okularki pływackie. Nie zastosowanie ochrony oczu w czasie pływania naraża na dostanie się do wnętrza oka szkodliwych bakterii i wirusów, które łatwiej osadzają się na powierzchni soczewki kontaktowej, niż powierzchni oka. Gdy do narządu wzroku dostaną się szkodliwe dla jego zdrowia drobnoustroje, może to doprowadzić do, np.: zapalenia rogówki, zaczerwienienia czy pieczenia oczu, dolegliwości bólowych i podrażnień.
Soczewki toryczne na basen – jednodniowe czy miesięczne
Soczewki kontaktowe toryczne różnią się od siebie trybem noszenia. Korzystając z basenu, bardziej higienicznym rozwiązaniem będzie stosowanie soczewek jednodniowych. Po opuszczeniu pływalni wystarczy wyrzucić do kosza zużytą parę soczewek, a na oczy założyć nową. Dzięki temu uniknie się ryzyka przedostania się do oczu szkodliwych bakterii, np. przez niedokładne oczyszczenie powierzchni soczewki miesięcznej.