Kto choć raz miał przyjemność skorzystać z dobrodziejstw SPA, ten niewątpliwie marzy o przeniesieniu ich do warunków domowych. Okazuje się, że jest to możliwe i nie wymaga zatrudnienia masażystki, manikiurzystki, czy zakupienia drogich sprzętów! Podpowiadamy, jak niedużym kosztem przygotować domowe SPA.
Domowe spa – od czego zacząć?
Chcąc doświadczyć prawdziwego relaksu w warunkach domowych, warto uzmysłowić sobie, jak istotny jest do jego osiągnięcia spokój. Wiele osób w wyjeździe do SPA ceni sobie najbardziej nie samą przyjemność czerpaną z zabiegów i ich efekty, a możliwość skupienia się na sobie – „zrobienia czegoś dla siebie” oraz oderwania się od problemów zaprzątających głowę. Pierwszym krokiem do domowej pielęgnacji jest więc stworzenie odpowiedniego klimatu.
Foto: Kryvenok Anastasiia / Shutterstock
Wykorzystaj wolne popołudnie lub wieczór, które możesz przeznaczyć tylko dla siebie. Włącz relaksującą muzykę, ulubiony podcast lub film, przygotuj przekąski oraz orzeźwiający napój. Zadbaj również o odpowiednią atmosferę, gasząc światło i zapalając w łazience świece. Warto naszykować także ręczniki, które po odprężającej kąpieli otulą ciało, przedłużając tym samym przyjemne chwile.
Urządzenie domowego SPA to również doskonała okazja, aby w romantyczny sposób spędzić czas z partnerem.
Jakie kosmetyki wybrać do domowej pielęgnacji?
Zazwyczaj domowe kosmetyki kojarzą się przede wszystkim z kremem do rąk i dwoma do twarzy – na dzień i na noc. Warto jednak zapoznać się z ofertą kojących balsamów, aromatycznych olejków do masażu, nawilżających kremów do dłoni i stóp czy serów pełnych odżywczych i rewitalizujących kwasów rodem z prawdziwego SPA!
Jeśli masz wannę, to koniecznie przygotuj sobie aromaterapeutyczną kąpiel z oczyszczającymi solami, dodatkiem kilku łyżek miodu (posiadającego działanie nawilżające i odświeżające) czy olejkami eterycznymi, które nie tylko cudownie pachną, ale także – jak np. różany – łagodzą podrażnienia skóry i wygładzają cerę. Przed kąpielą nałóż na twarz delikatnie złuszczający peeling enzymatyczny (np. 3 enzymy marki Tołpa) lub oczyszczającą maskę z czerwonej glinki. Pamiętaj przy tym, że maski z glinki powinny być co jakiś czas spryskiwane wodą, hydrolatem bądź wodą termalną (tak, aby nie zaschły na twarzy całkowicie), a także, aby zmyć je po odpowiednim czasie.
Foto: Jacob Lund / Shutterstock
Pod prysznicem możesz wykonać również serię zabiegów odżywczych do włosów i skóry głowy. Kilka minut intensywnego peelingu raz w tygodniu stymuluje cebulki włosów do wzrostu, a przy tym dokładnie oczyszcza skórę głowy z pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Z kolei zastosowanie intensywnie regenerującej maski i przykrycie jej czepkiem kąpielowym pozwoli odżywić włosy.
Po kąpieli koniecznie zafunduj sobie peeling całego ciała (już oczyszczona będzie się lepiej złuszczać!) i manualny masaż skóry brzucha, ud, łydek, rąk i pośladków z zastosowaniem odpowiedniego balsamu albo szczotki do masażu na sucho.
Jak zadbać o skórę dłoni i stóp w warunkach domowych?
Zadbane dłonie i stopy to swego rodzaju wizytówka. Ale czy manicure i pedicure są możliwe do wykonania w domu? Czy jest szansa na odmłodzenie skóry dłoni bez wizyty w SPA? Jak najbardziej – wystarczą odpowiednio dobrane kosmetyki i regularna pielęgnacja.
Foto: Savanevich Viktar / Shutterstock
W przypadku pielęgnacji stóp na szczególną uwagę zasługują silnie złuszczające lub nawilżające skarpetki. Zawarte w nich kwasy sprawiają, że skóra staje się bardziej miękka, a zgrubiały naskórek zostaje usunięty bez użycia pumeksu – wbrew wszelkim przekonaniom to właśnie zmiękczenie, a nie ścieranie skóry jest kluczem do pozbycia się zrogowaciałego naskórka.
Spa dla rąk najlepiej zacząć od około dwudziestominutowej kąpieli dłoni, która dogłębnie nawilży podrażnioną skórę. Następnie warto wykonać peeling (solny, cukrowy bądź kawowy), który pozwoli pozbyć się martwego i zrogowaciałego naskórka. Poza tym zabieg ten przygotuje twoje ręce do dalszych pielęgnacyjnych rytuałów. Ostatnim krokiem w spa dla dłoni jest maseczka, która powinna pozostać na rękach przez około 15 minut, co pozwoli na dogłębne nawilżenie. Zabieg ten w szczególności polecany jest osobom z bardzo przesuszoną i zniszczoną skórą.
Tak niewiele trzeba, by codzienną kąpiel lub prysznic zmienić w prawdziwy odprężający rytuał piękna. Podaruj sobie chwilę przyjemności i praktykuj zabiegi kosmetyczne regularnie! Dzięki temu wyrobisz w sobie dobre nawyki pielęgnacyjne, które pozytywnie wpłyną na kondycję twojej skóry, paznokci oraz włosów. Co więcej, zadbasz nie tylko o swoją urodę, ale także o zdrowie psychiczne bowiem relaks to klucz do dobrego samopoczucia.
Artykuł sponsorowany