Transport jest dźwignią handlu, czasem dosłownie trzeba podnieść coś ciężkiego, aby móc to przewieźć do miejsca docelowego. Pomocne w tym wypadku są urządzenia dźwigowe wraz z zawiesiami łańcuchowymi, które ułatwiają ten proces.
Zawiesia łańsuchowe — co to?
Zawiesia łańcuchowe stosowane są w wielu branżach przemysłowych w procesach transportu. Stanowią nieintegralną część urządzeń dźwigowych takich jak suwnice lub żurawie. Używane są w sytuacjach, gdy nie ma możliwości zamocowania transportowanej rzeczy bezpośrednio na haku dźwignicy.Zawiesia są przedłużeniem urządzeń transportowych, które zakończone są hakiem. Na wspomnianym haku zawieszane są zawiesia, które składają się z solidnego wspólnego ogniwa, jednego lub kilku cięgien zakończonych hakami.
Konstrukcja i rodzaje zawiesi
W związku z tym, że muszą one utrzymać towary o różnej wadze, to wykonane są ze stali wysokiej jakości. Dzieli się je ze względu na ilość cięgien oraz rodzaj stali, z jakiej zostały wykonane.W zawiesiach łańcuchowych każde z cięgien jest tej samej długości, standardowo zakończone są hakami. Haki mogą być ruchome lub utwierdzone na stałe w jednej pozycji. Można spotkać także zawiesia pętlowe, charakteryzujące się jednym cięgnem w postaci pętli.Produkowane są ze stali o różnej klasie wytrzymałości. Do najpopularniejszych należą te wyprodukowane ze stali klasy 8, ponieważ nadają się do większości prac. Należy jednak uważać, by nie stosować ich w środowisku kwaśnym (wodór wnikający w stał może zmniejszyć wytrzymałość stali). Na rynku dostępne są także zawiesia łańcuchowe klasy 4, 5, 10 oraz 12. Te ostatnie charakteryzują się większym dopuszczalnym obciążeniem niż zawiesia klasy 8.
Zastosowanie zawiesi łańcuchowych
Dzięki swoim właściwościom zawiesia łańcuchowe wykorzystywane są do transportu lub przeładunku najbardziej wymagających towarów.Najczęściej stosowane są zawiesia dwu- lub czterocięgnowe. W przemyśle używa się ich głównie do transportu betonowych kręgów. Zawiesia pętlowe spełniają się w trakcie transportu materiałów, które nie posiadają punktu zaczepienia (haka) takich jak rury czy słupy.Wybór odpowiedniego rodzaju zawiesi nie zależy tylko od ciężaru transportowanego towaru, ale także od możliwości ich mocowania. Czasami lekkie skrzynie potrzebują czterech cięgien, aby ich zawartość się nie wylała lub nie rozsypała, a do dużych, ciężkich słupów wystarczy jedno cięgno.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho