Sterowanie zdalne oświetleniem zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Chętnie wykorzystuje się takie rozwiązania w domowych wnętrzach. Warto zauważyć, że mogą być one przydatne również w przestrzeniach biurowych, poprawiając komfort funkcjonowania oraz obniżając koszty oświetlenia.
Jakie produkty do zdalnego sterowania oświetleniem warto wykorzystać? Więcej na ten temat napiszemy poniżej.
Zdalne sterowanie – dostępne rozwiązania
Za klasyczny sposób sterowania oświetleniem uznaje się praktyczne włączniki światła. Mogą one przyjmować rozmaite formy – przyciskowe, szklane panele dotykowe, jak te z oferty sklepu https://gajwer.pl/, lub rozwiązania z pokrętłami lub ściemniaczem.
Oprócz nich na rynku występuje także sporo produktów, które pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem. Za najpopularniejsze rozwiązania uznaje się:
• piloty,
• aplikacje,
• sensory.
Piloty zaliczają się do najbardziej tradycyjnych produktów do zdalnego sterowania oświetleniem. Pozwalają na włączanie i wyłączenie lamp oraz sterowanie natężeniem światła.
Więcej możliwości dają praktyczne aplikacje, które instaluje się bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, jak smartfony lub tablety, z systemem operacyjnym Android lub iOS. Co można dzięki nim zyskać? Przede wszystkim steruje się pojedynczymi lampami lub całymi ich zespołami. Bez trudu ustawia się żądane parametry natężenia, koloru lub temperatury barwowej światła. Dzięki temu tworzy się optymalne warunki do wykonywania wszelkich zadań.
Sterowanie za pośrednictwem aplikacji to także sposób na zapisywanie scen oświetleniowych oraz tworzenie harmonogramów świetlnych. Można zaprogramować konkretne ustawienia lamp, które uruchamiają lub wyłączają się o konkretnej, ściśle określonej porze.
W wielu przypadkach działanie pilotów i aplikacji uzupełnia się poprzez zamontowanie praktycznych czujników ruchu. Co to takiego? To urządzenia, dzięki którym światło uruchamia się w danym pomieszczeniu automatycznie, gdy tylko sensory wyczują obecność człowieka. Najczęściej montuje się je na klatkach schodowych, w korytarzach oraz w przestrzeniach socjalnych, w których pracownicy często zapominają wyłączyć światło.
Dlaczego warto stosować zdalne sterowanie oświetleniem w biurze?
Wykorzystanie tego typu rozwiązań sprawdza się w wielu biurach. Dlaczego? Przede wszystkim to szansa na poprawę komfortu sterowania oświetleniem. Piloty i aplikacje umożliwiają dopasowanie warunków oświetleniowych w różnych częściach biura do bieżących potrzeb.
Bez trudu udaje się wygasić główne lampy podczas prezentacji dla ważnego klienta lub zwiększyć natężenie światła podczas wytężonych zajęć kreślarskich. A to wszystko można osiągnąć, bez konieczności odrywania się od aktualnych obowiązków.
Równocześnie zdalne sterowanie oświetleniem i programowanie konkretnych parametrów lamp to szansa na solidne oszczędności. Można idealnie dopasować warunki do potrzeb, przy obniżeniu natężenia światła. W pomieszczeniach wspólnych za uruchamianie lamp zazwyczaj odpowiadają czujniki, dzięki czemu lampy nie są uruchomione przez cały dzień, jeśli któryś z pracowników zapomni je wyłączyć po spożyciu posiłku lub zrobieniu kawy.
Takie działania sprawiają, że funkcjonowanie w biurze jest znacznie bezpieczniejsze oraz w pełni zgodne z zasadami BHP. Pracownicy mogą łatwo przemieszczać się między poszczególnymi pomieszczeniami, a natężenie światła jest zawsze odpowiednie i dopasowane do charakteru wykonywanych obowiązków. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego przemęczenia wzroku. Dodatkowo, ze względu na zastosowanie czujników ruchu na klatkach schodowych, znacznie rzadziej dochodzi do groźnych wypadków.
W końcu precyzyjne sterowanie oświetleniem w biurze wpisuje się w obecne tendencje, prowadzące do ograniczenia zużycia energii elektrycznej, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Ma to szczególnie wielkie znaczenie dla firm, które dążą do gospodarki o obiegu zamkniętym i zmniejszenia śladu węglowego.
Sterowanie zdalne – sposób na efektywność, niższe koszty oraz dbanie o naturę
Wykorzystanie produktów do zdalnego sterowania oświetleniem to sposób na poprawę efektywności pracy w biurze. Dzięki pilotom, aplikacjom i czujnikom obniża się koszty, poprawia komfort i bezpieczeństwo pracy, zmniejsza emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz ogranicza produkcję odpadów.
Trudno się zatem dziwić, że coraz większe grono przedsiębiorców widzi w tego typu rozwiązaniach przyszłość sterowania warunkami oświetleniowymi w miejscach pracy.